Lifting i korekta kształtu twarzy
Zabieg ten polega na podaniu wypełniacza w miejsca wymagające korekty. Wraz z upływem czasu nasza skóra traci odpowiedni poziom nawilżenia i sprężystości, a dodatkowo siła ciężkości, która działa na nas przez całe życie powoduje utratę owalu twarzy. W celu przywrócenia pożądanego młodego kształtu twarzy oraz dobrej jakości skóry, należy wykonać zabieg liftingu i korekty kształtu twarzy. Do wykonania tej procedury wykorzystywane są preparaty na bazie kwasu hialuronowego usieciowanego.
Kwas hialuronowy usieciowany jest jednym z rodzajów wypełniaczy. Sieciowanie zagęszcza kwas, czyli łączy jego cząsteczki w większe konglomeraty a to powoduje, że kwas jest trwalszy. Sieciowanie polega na dodaniu specjalnego preparatu, który spowoduje wytworzenie krzyżowych wiązań pomiędzy łańcuchami cząsteczek kwasu hialuronowego. Czas utrzymywania się kwasu hialuronowego w tkankach zależy od stopnia sieciowania i może wynosić od 3 do 18 a nawet do 24 miesięcy.
Kwas hialuronowy znajduje zastosowanie przy modelowaniu następujących rejonów i okolic twarzy:
- zaznaczenie lub korekta konturu ust
- wypełnienie, nawilżenie ust
- wypełnienie bruzd nosowo-wargowych
- wypełnienie zmarszczek (od płytkich do głębokich)
- wypełnienie zmarszczek tzw. “linii marionetki”
- wolumetria – (modelowanie policzków, brody i linii żuchwy)
Przebieg zabiegu
Zabieg wykonywany jest najczęściej w trakcie jednej wizyty. Kwas hialuronowy podawany jest do skóry w formie krystalicznego, przejrzystego i plastycznego żelu. Lekarz wstrzykuje substancję w pożądane obszary skóry przy pomocy cienkiej igły lub kaniuli. Zabieg jest prawie bezbolesny, dlatego przeprowadza się go najczęściej bez znieczulenia. Trwa on około 15-30 minut. Po zabiegu nie jest potrzebny okres rekonwalescencji. Trwałość efektu zabiegu (6-12, a nawet do 24 miesięcy) jest uzależniona od indywidualnych cech pacjenta oraz szeregu czynników, takich jak: wiek, kondycja skóry, stan zdrowia i miejsce, w które preparat został wstrzyknięty. Duży wpływ na utrzymanie rezultatów ma styl życia. Czynniki takie jak: częste opalanie się, niezdrowa dieta, nałóg nikotynowy, wpływają na skrócenie czasu obecności kwasu hialuronowego w skórze.
Przeciwwskazania:
- ciąża, karmienie piersią
- choroby o podłożu autoimmunologicznym
- skłonność do powstawania blizn przerostowych
- stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik)
- nadwrażliwość na kwas hialuronowy
- choroby nowotworowe